Haberler

Check out market updates

2017 YILI EMLAK VERGİSİ 2. TAKSİTİ

2017 YILI EMLAK VERGİSİ 2. TAKSİTİ

Sadece gayrimenkul yada taşınmaz sahiplerini ilgilendiren emlak vergisi ilk taksit ödemeleri 31 Mayıs 2017 tarihinde sona ermişti. 

Ev sahibi olanların ödemekle yükümlü olduğu emlak vergisi 2. taksit ödemeleri için son 5 gün.

30.11.2017 tarihinde  emlak vergisi 2. Takisidi ödemesinin süresi doluyor. Geç ödenmesi durumunda yüzde 1.40 oranında ceza uygulamasının bulunduğu emlak vergisi 2. taksit ödemeleri emlak vergisine tabi olan taşınmazın veya gayrimenkulun bulunduğu belediyeye yada  emlak vergisi mükellef numarasını kullanarak havale ve eft yolu ile yapılabilirsiniz.

Eger 2017 yılında bir taşınmaz aldıysanız emlak vergisi ödemenize gerek yok. Fakat taşınmazı aldıktan sonra en geç 3 ay içerisinde taşınmazın kayıtlı olduğu belediyeye emlak beyanı vermekle yükümlüsünüz.

MUAFİYET

Emlak vergisi muafiyeti kapsamında ödeme yapmayacak olanlar da ise şu koşullar aranıyor; Brüt 200 metrekareyi geçmeyecek büyüklükte tek konuta sahip olan;  -Hiç geliri olmayan ev hanımları ve işsizler, -SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı tarafından kendilerine verilen emekli aylığından başka geliri olmayan emekliler ve bunların dul ve yetimleri, -Engelliler, -Gaziler, -Şehitlerin dul ve yetimleri, indirimli (sıfır oranlı) bina vergisi uygulamasından yararlanabiliyorlar.

2017 YILI EMLAK VERGİSİ 2. TAKSİTİ